Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu oraz w celu analizy ruchu na stronie. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

UTC - to NIEzwykłe kanały! Unikalna technologia marki Topcon.

OPUBLIKOWANO: 30-11-2017

UTC - to NIEzwykłe kanały! Unikalna technologia marki Topcon.

UTC - Uniwersalne kanały – co to takiego?

Otwierając specyfikację techniczną odbiornika GNSS jako jeden z pierwszych sprawdzanych przez nas parametrów charakteryzujących odbiornik GNSS jest liczba kanałów. Kiedyś wynosiła ona kilkadziesiąt, a obecnie kilkaset.

Czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się co to tak naprawdę oznacza?

Otóż odbierany przez nasz odbiornik GNSS sygnał satelitarny może mieć różnych nadawców np. GPS, Glonass, Galileo, Beidou itp. a dodatkowo każdy nadawca wysyła sygnały na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. Zwykłe odbiorniki posiadają standardowe kanały w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji.
Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeśli odbiornik jest wyposażony w tzw kanały uniwersalne – UTC (Universal Tracking Channels). Wtedy nie mamy na stałe przyporządkowanych sygnałów satelitarnych do konkretnych kanałów a po prostu każdy kanał może odbierać dowolny przychodzący sygnał GNSS o czym decyduje zaawansowane oprogramowanie wewnętrzne odbiornika GNSS a kolejny sygnał zajmuje pierwszy wolny kanał. Określono, że taka sama liczba kanałów daje ponad 60% więcej pojemności jeśli mamy do czynienia z kanałami uniwersalnymi względem kanałów „tradycyjnych”. Taka technologia jest zdecydowanie lepsza gdyż z upływem czasu liczba sygnałowi cały czas rośnie i ulega zmianie jeśli posiadamy kanały uniwersalne to nawet najstarsze, kilkunastoletnie odbiorniki bez problemu pozwalają na pracę w dniu dzisiejszym.

Newsletter