Ten dział będzie na bieżąco aktualizowany w razie pojawienia się kolejnych często zadawanych pytań.
Konfiguracja Magnet w sieci TPI NET pro - wideo instrukcja:
Posiadając ważny login dostępowy do sieci TPI NETpro użytkownik może połączyć się z jednym z siedmiu strumieni:
- DGNSS – poprawki te przeznaczone są dla odbiorników jednoczęstotliwościowych (tzw. GIS) korzystając z tego strumienia użytkownik uzyskuje dokładności decymetrowe
- NET_RTCM23 oraz NET_RTCM3 – są to strumienie poprawek przeznaczone dla odbiorników dwuczęstotliwościowych (tzw. RTK). Po połączeniu z jednym z tych strumieni użytkownik wykonuje pomiary względem wirtualnej stacji referencyjnej umieszczonej w pobliżu miejsc wykonywania pomiarów. Zapewnia to użytkownikowi uzyskanie najlepszych dokładności pomiarowych. Strumień NET_RTCM23 różni się od NET_RTCM3 sposobem kodowania wiadomości przesyłanych z sieci do odbiornika. W przypadku starszych odbiorników GNSS zaleca się korzystać ze strumienia NET_RTCM23
- RTK_RTCM23 oraz RTK_RTCM3 – są to strumienie poprawek przeznaczone dla odbiorników dwuczęstotliwościowych (tzw. RTK). Po połączeniu z jednym z tych strumieni użytkownik wykonuje pomiar względem najbliższej fizycznej stacji referencyjnej. Wybór stacji dokonywany jest przez system tak, aby odległość pomiędzy odbiornikiem ruchomym a stacją referencyjną była jak najmniejsza. Korzystanie z tych strumieni zaleca się w przypadku wystąpienia dużych zaburzeń jonosferycznych. Strumień RTK_RTCM23 różni się od RTK_RTCM3 sposobem kodowania wiadomości przesyłanych z sieci do odbiornika. W przypadku starszych odbiorników GNSS zaleca się korzystać ze strumienia RTK_RTCM23
Wszystkie ww. strumienie zapewniają dostęp do poprawek dla satelitów GPS oraz GLONASS
- NET_MSM5 ORAZ RTK_MSM5 to strumienie poprawek przeznaczone dla odbiorników czterosystemowych śledzących sygnały GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou.
Abonament TPI NETpro – DGPS jest przeznaczony dla wszystkich użytkowników posiadających odbiornik klasy GIS (zazwyczaj są to odbiorniki jednoczęstotliwościowe – tak zwane L1). Posiadając taki login po połączeniu z siecią łączymy się ze strumieniem o nazwie DGNSS. W przypadku wykorzystanie tego strumienia poprawek i odbiorników jednoczęstotliwościowych można osiągnąć dokładności na poziomie pojedynczych decymetrów.
Hasło można zmienić za pomocą okienka "Nie pamiętasz hasła?" na podstronie https://tpinet.pl/logowanie. Po wspisaniu adresu e-mail, jaki był powiązany znaszym kontem, naciskamy wyślij. Na podany adres e-mail dostaniemy wiadomość z linkiem do aktualizacji hasła.
Dane można edytować, po zalogwaniu się, w zakładce edycja danych.
Jeżeli nie logowałeś się od 4.11.2019 czyli od wprowadzenia nowej strony TPI NETpro, skorzystaj z opcji przypomnij hasło.
https://tpinet.pl/logowanie
W obecnej wersji systemu do jednego konta czyli adresu email domyślnie można przypisać wiele odbiorników satelitarnych. Dodać lub edytować informacje o urządzeniu możemy w panelu użytkownika po wcześniejszym dokonaniu rejestracji przy pomocy przycisku "EDYTUJ URZĄDZENIE". Model odbiornika przypisywany jest do zakupionego abonamentu.
Obserwacje GNSS wykonywane na stacjach referencyjnych zapisywane są zazwyczaj w plikach zawierających dane z 1 godziny pomiaru. W nazwach tych plików zapisana jest informacja o miejscu i dacie wykonania obserwacji. Umożliwia to łatwe zarządzanie danymi. Rozwiązanie to wymusza konieczność łączenia godzinnych obserwacji w większe (dłuższe) pakiety.
Łączenie obserwacji za pomocą programu TEQC.
Program TEQC jest narzędziem pozwalającym na wykonywanie operacji na plikach zawierających dane GNSS. Pełną dokumentację programu można znaleźć pod adresem http://www.unavco.org/software/data-processing/teqc/teqc.html. Jeśli chcemy połączyć ze sobą pliki obserwacyjne rinex powinniśmy wydać następujące polecenie:
teqc.exe PlikDanych1 PlikDanych2 ..... PlikN >PlikWyników,
gdzie PlikDanychX - jest plikiem zawierającym godzinne obserwacje RINEX. W praktyce polecenie to może wyglądać w następujący sposób:
C:UserstpiDesktop>teqc wars091a.15o wars091b.15o >wars091.15o.
Łączenie obserwacji za pomocą Topcon Magnet Tools.
Po wczytaniu obserwacji zaznaczamy je klikając kolejne obserwacje przy wciśniętym na klawiaturze przycisku a następnie prawym klawiszem myszy otwieramy podręczne okno i wybieramy funkcję "Merge".
Wykonaj poniższe czynności aby sprawdzić datę ważności loginu TPI NETpro:
- zaloguj się do serwisu TopNET Live, pod adresem https://rtk.topnetlive.com/poland/networks/topnet-live-poland. Nazwa użytkownika jest taka sama, jak do skonfigurowania połączenia w zestawie terenowym. Dane oraz hasło do serwisu TopNET Live, zostały przesłane drogą mailową w momencie aktywacji konta,
- zalogowanie skutkuje wyświetleniem „Profilu użytkownika”,
- w tabeli, subskrypcja zapisano informacje dotyczące terminu ważności konta. Odbiór poprawek z sieci TPI NETpro będzie możliwy od daty aktywacji do daty końca abonamentu.
Datę aktywacji abonamentu zaznaczamy wybierając datę z kalendarza w formuarzu.
W celu pobrania danych przejdź na stronę: https://rtk.topnetlive.com/login.
Po zalogowaniu się na swoje konto, wybierz zakładkę usługi
Użytkownicy korzystający z abonamentów:
minutowych, takich jak abonament 630+60min i abonament specjalny 630min mają 1 miesiąc kalendarzowy na wykorzystanie odpowiednio 690 i 630 minut połączenia do sieci TPI NETpro w celu odbioru poprawek do pomiarów RTK.
godzinowych, takich jak abonament 115+10h i abonament specjalny 115h mają 1 rok kalendarzowy na wykorzystanie odpowiednio 125 i 115 godzin połączenia do sieci TPI NETpro w celu odbioru poprawek do pomiarów RTK.
Zaloguj się do serwisu TopNET Live zgodnie z czynnościami opisanymi w punkcie 8.
Profil użytkownika w sekcji Aktywne subskrypcje zawiera pola Wykorzystane oraz Pozostałe, które określają odpowiednio łączny czas połączeń zrealizowanych oraz pozostały czas połączeń do odbioru poprawek.
Ze względu na zliczanie czasu połączenia, zalecane jest odłączenie od sieci poprawek jeżeli np.: z jednej roboty jedziemy od razu na następną, tak aby czas połączenia nie był liczony kiedy stoimy w korku drogowym.