Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu oraz w celu analizy ruchu na stronie. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Rosnąca aktywność słoneczna i jej wpływ na odbiorniki GNSS

OPUBLIKOWANO: 30-08-2023

Rosnąca aktywność słoneczna i jej wpływ na odbiorniki GNSS

Aktywność słoneczna zmienia się w cyklu 11-letnim. Obserwowana jest jako rozbłyski na powierzchni Słońca. Spowodowane są one zmianą pola magnetycznego Słońca w tym okresie.  Przyczyną tego jest fakt, że magnetyczne bieguny północny i południowy Słońca zamieniają się co 11 lat, co nazywane jest cyklem słonecznym. Zbliża się kolejne maksimum, które potrwa od 3 do 4 lat. Szczyt tego cyklu ma zostać osiągnięty w 2025 roku. Zakończy się on całkowicie dopiero około 2030 roku. Jonosfera, która pochłania energię generowaną przez te rozbłyski, to obszar na wysokości od 50 do 1000 km nad powierzchnią Ziemi. Erupcje te zwiększają całkowitą liczbę elektronów (TEC), czyli liczbę wolnych elektronów. W tym czasie wzbudzane są obszary jonosfery tam, gdzie występują wyższe wartości (TEC). Powoduje to zwiększenie opóźnienia sygnału satelitarnego odbieranego przez odbiornik ruchomy. Zdarzenia te mogą mieć wpływ nie tylko na odbiorniki GNSS, ale także na każdą technologię wykorzystującą sygnały radiowe o wysokiej częstotliwości.
Jeśli chodzi o wydajność odbiornika GNSS, czego można się spodziewać?
Przewidywane trudności to spadek stabilności ustalonej pozycji, zmniejszona precyzja i dłuższy czas osiągnięcia rozwiązania. Mogą również wystąpić nieciągłości sygnału, co pogorszy jakość rozwiązania. Wykorzystanie większej liczby konstelacji satelitów sprawi, że rozwiązanie będzie bardziej niezawodne i pomoże poprawić wydajność odbiorników GNSS podczas takich zdarzeń.
Co można zrobić, aby złagodzić wszelkie skutki tych zjawisk?. Efekt zmienia się w ciągu dnia, gdzie aktywność jonosferyczna zwykle wzrasta w ciągu dnia i uspokaja się w nocy. W związku z tym planowane działania w terenie można przesunąć z południa i popołudnia na poranek i późny wieczór, aby uzyskać lepszą wydajność, szczególnie podczas pracy w trudnych obszarach, takich jak doliny i w pobliżu przeszkód, takich jak drzewa i budynki.
Jak długo trwają takie zdarzenia? Rozbłyski słoneczne mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.  Aktywny region Słońca może wytwarzać rozbłyski, które mogą trwać do kilku tygodni. Wpływ tych zdarzeń będzie różny w zależności od lokalizacji.
Chociaż technologia jest stale ulepszana, a Topcon kontynuuje prace nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę wydajności systemu i zminimalizowanie negatywnego wpływu wszelkich źródeł błędów GNSS, całkowite złagodzenie tych zdarzeń nie jest możliwe.  Zdecydowanie zaleca się, aby użytkownicy upewnili się, że oprogramowanie, firmware są zaktualizowane i używane wyłącznie aktualne wersje. Jeśli nie masz pewności co do wersji oprogramowania pomiarowego i oprogramowania układowego, skontaktuj się z lokalnym dostawcą odbiorników Topcon.
Pamiętaj, jest to szczególnie aktywny cykl, który już teraz powoduje zauważalne nieprawidłowości wyznaczania pozycji za pomocą odbiorników GNSS.

Newsletter